Πρωτάθλημα εφήβων χάντμπολ - ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΗΜΑΘΙΑΣ-laikoyra.gr ΒΕΡΟΙΑ ΝΑΟΥΣΑ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ-ΛΑΪΚΟΥΡΑ-ΝΕWS f

Πρωτάθλημα εφήβων χάντμπολ

4Η ΗΜΕΡΑ. Μετά τα αποτελέσματα της τρίτης ημέρας, όλα ήταν ανοιχτά για τις τρεις θέσεις που οδηγούσαν στα μετάλια τις ομάδες του Διομήδη, του Φιλίππου, του ΠΑΟΚ και της ΧΑΝΘ. Οι ομάδες της Δράμας και του ΔΟΥΚΑ δεν είχαν ελπίδες για κάτι καλύτερο. Έτσι, όλα τα παιχνίδια αναμένονταν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. 1.- ΔΟΥΚΑΣ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ 24 - 25 Ημίχρονο 12 -14 Ο αδιάφορος βαθμολογικά ΔΟΥΚΑΣ δεν φοβήθηκε τον αντίπαλό του και έπαιξε στα ίσια το παιχνίδι. Αν έπαιζαν στην έδρα του, θα ήταν οπωσδήποτε και ο τελικός νικητής. Η τελική επικράτηση του Διομήδη, του έδινε το δικαίωμα να πανηγυρίζει από νωρίς την κατάκτηση του τίτλου. 2.- ΧΑΝΘ - ΔΡΑΜΑ 28-21 Ημίχρονο 15-11 Πολύ πιο εύκολα απ΄ ότι θα περίμενε κανείς, η ΧΑΝΘ επικράτησε της μαχητικής Δράμας και περίμενε το αποτέλεσμα του τελευταίου αγώνα, για να δει σε πιο σκαλί του βάθρου θα μπορούσε να ανεβεί. 3.- ΠΑΟΚ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ 31 - 31 Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Φιλίππου, που από την αρχή του αγώνα πήρε προβάδισμα στο σκορ και μέχρι το 25΄ προηγούνταν με επτά γκολ διαφορά. Μερικές λανθασμένες επιλογές στα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου τις εκμεταλεύτηκε ο ΠΑΟΚ και έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά τριών τερμάτων (14-17). Στο δεύτερο ημίχρονο, η κούραση έπαιξε καταλυτικό ρόλο στους παίκτες του Φιλίππου και λίγο έλειψε να τινάξουν στον αέρα ό,τι έκτιζαν τις προηγούμενες μέρες. Ο ΠΑΟΚ στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου ανέκαμψε και μάλιστα προηγήθηκε και με δύο γκολ. Στο τέλος όμως με περίσευμα δύναμης και θέλησης οι Έφηβοι του Φιλίππου ανέτρεψαν το εις βάρος τους αποτέλεσμα και η κόρνα της Γραμματείας βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες. Έτσι, ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ, δίκαια και πανάξια κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο 33ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων. Οι διοργανωτές της Τελικής Φάσης αλλά και όλοι οι παράγοντες των άλλων ομάδων που βρίσκονταν στο Άργος, μόνον καλά λόγια είχαν να πουν για την αγωνιστική παρουσία του Φιλίππου. Εκείνο όμως που κατά τη γνώμη μας έχει περισσότερη αξία, είναι το γεγονός ότι μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής, είπε στον Πρόεδρο και συνοδό της ομάδας Διονύση Ντόβα, ότι "εάν αθλοθετούνταν κύπελλο ήθους στο τουρνουά, τότε παμψηφεί το διακιούνταν ο Φίλιππος". Συγχαρητήρια λοιπόν σε όλους τους συντελεστές αυτής της επιτυχίας (παίκτες, προπονητές, παράγοντες) και ευχές οι νίκες και οι διακρίσεις του Συλλόγου να συνεχίσουν και στο μέλλον. ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 4 ΝΙΚΕΣ 1 ΙΣΟΠΑΛΙΑ 9 ΒΑΒΜΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 3 ΝΙΚΕΣ 1 ΙΣΟΠΑΛΙΑ 1 ΗΤΤΑ 7 ΒΑΘΜΟΙ ΧΑΝΘ ΘΕ/ΝΙΚΗΣ 3 ΝΙΚΕΣ 2 ΗΤΤΕΣ 6 ΒΑΘΜΟΙ ΠΑΟΚ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 2 ΝΙΚΕΣ 2 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ 1 ΗΤΤΑ 6 ΒΑΘΜΟΙ ΔΟΥΚΑΣ ΑΘΗΝΩΝ 1 ΝΙΚΗ 4 ΗΤΤΕΣ 2 ΒΑΘΜΟΙ ΔΡΑΜΑ 1986 5 ΗΤΤΕΣ 0 ΒΑΘΜΟΙ