Δεν μπόρεσε να προκριθεί η Βέροια με την ισοπαλία την σημερινή - ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΗΜΑΘΙΑΣ-laikoyra.gr ΒΕΡΟΙΑ ΝΑΟΥΣΑ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ-ΛΑΪΚΟΥΡΑ-ΝΕWS f

Δεν μπόρεσε να προκριθεί η Βέροια με την ισοπαλία την σημερινή

Ο Πανιώνιος σφράγισε στη Βέροια  το εισιτήριο για τους "8" του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1, σκορ που ευνόησε τους "κυανέρυθρους" καθώς στο πρώτο παιχνίδι είχαν επικρατήσει με 2-1. Και τα δύο τέρματα της αναμέτρησης επιτεύχθηκαν στα τελευταία λεπτά, με τον Μασούρα να ανοίγει το σκορ για το σύνολο του Μαρίνου Ουζουνίδη και τον Καλτσά να ισοφαρίζει...

Η Βέροια είχε πάρει τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημα και πίεζε για να φτάσει από νωρίς στο γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν την κατοχή, ωστόσο δεν μπορούσαν να τη μετουσιώσουν σε γκολ. Οι "κυανέρυθροι" είχαν κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Παναγόπουλου και όποτε τους  δινόταν η ευκαιρία προσπαθούσαν να βγουν μπροστά.

Μετά τα μισά του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν πιο ψηλά τις γραμμές τους και ισορρόπησαν, χωρίς ωστόσο να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί επιθετικά. Οσο περνούσαν τα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο η Βέροια άφηνε την άμυνα της για να κυνηγήσει το 1-0, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να έχουν περισσότερους χώρους για να δράσουν. Η είσοδος των Μπουμάλ, Κολοβού βοήθησε τον Πανιώνιο, ο οποίος στο 80΄έφτασε στο γκολ.

Ο Μπουμάλ γύρισε από τα δεξιά και ο Μασούρας με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Βέροια δεν παρέδωσε τα όπλα και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καλτσάς με κοντινό σουτ έφερε το ματς στα ίσια, αυξάνοντας τις πιθανότητες της "βασίλισσας του βορρά" για τη νίκη. Τελικά ο Πανιώνιος στα εναπομείναντα λεπτά κράτησε το 1-1 και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου...

Διαιτητής: Μάνταλος (Καβάλας)

Bέροια (Χοσέ Κάρλος Γκρανέρο): Τζινάρ, Μαλόν, Βέρτζος, Όστοϊτς, Αμαραντίδης, Μπαλάφας, Βεργώνης (57΄ Βάσκες), Γεωργιάδης (70΄ Παυλίδης), Εσπάρθα (57΄ Καλτσάς), Ντουμίτρου, Κάμπορα
Πανιώνιος (Μαρίνος Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Πάνος, Χατζηισαΐας, Οικονόμου, Αργυρόπουλος, Γκέζος, Σιώπης, Καθάριος (67΄ Μπουμάλ), Μπούζας (89΄ Γκίνη), Φούντας (67΄ Κολοβός), Μασούρας