Κυπελλούχος ο Φίλιππος Βέροιας - ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΗΜΑΘΙΑΣ-laikoyra.gr ΒΕΡΟΙΑ ΝΑΟΥΣΑ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ-ΛΑΪΚΟΥΡΑ-ΝΕWS f

email:meliomixa@gmail.com Όλα όσα συμβαίνουν στην Ημαθία Τηλέφωνο¨6908469429

Post Top Ad

}

Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2016

Κυπελλούχος ο Φίλιππος Βέροιας

Μετά από έναν μεγάλο τελικό ο Φίλιππος Βέροιας επιβλήθηκε με 21-19 επί του Δούκα και κατέκτησε το Κύπελλο ανδρών στο χάντμπολ. Κορυφαίος ο Καρυπίδης.
Η ξέφρενη πορεία του Δούκα στο Κύπελλο Ελλάδας σταμάτησε στον τελικό. Στην πορεία απέκλεισε τόσο τον ΠΑΟΚ όσο και τον Διομήδη, αλλά τελικά ο Φίλιππος ήταν εκείνος που σταμάτησε στον τελικό την ομάδα του Γιώργου Κρανάκη νικώντας με 21-19.

Ο τελικός είχε συναρπαστική εξέλιξη με τους παίκτες του Δούκα να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό και να μην αφήνουν τους αντίπαλους του να ξεφύγουν στο σκορ.
Το ματς κρίθηκε στην εμπειρία των παικτών του Φίλιππου με τους Καρυπίδη, Σανίκη και Στιβ Παπαδόπουλο να κάνουν μεγάλη εμφάνιση. Σε εξαιρετική ημέρα βρέθηκαν οι Τσιλιμπάρης και Μαγκαφουράκης οι οποίοι έκαναν μεγάλες αποκρούσεις.
Το ματς: Ο Φίλιππος ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με τρία γκολ (2-5 στο 9:26 και 3-6 στο 12:08) με κύριους εκφραστές τους Σανίκη και Καρυπίδη.
Ο Δούκας αντέδρασε και ισοφάρισε 6-6 με τον Μπάγιο στο 14:30, αλλά οι Βεροιώτες ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα πρώτα με τους Καρυπίδη, Παπαδόπουλο για το 6-8 (17:50), ενώ στην συνέχεια ο Μιχαηλίδης στον αιφνιδιασμό έκανε το 8-10 (22:56).
Ο Δούκας έσφιξε την άμυνα του και κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 11-10 στο 26:26 με σερί 3-0 με τους Ντούνη (2 φορές) και Μωραϊτη να σκοράρουν.
Ωστόσο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Φίλιππος πρόλαβε να προσπεράσει στο σκορ με τους Σανίκη και Καρυπίδη (12-13).
Στο δεύτερο μέρος δέσποσε κάτω από τα δοκάρια του Δούκα ο Νίκος Μαγκαφουράκης, ο οποίος κράτησε σε πολλές περιπτώσεις μέσα στο ματς την ομάδα των «εκπαιδευτηρίων».
Ο Δούκας με τον Μισαηλίδη ισοφάρισε 15-15 στο 39:33, αλλά το επόμενο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Φίλιππο.
Με σερί 3-0 και τέρματα των Παπαδόπουλου, Καρυπίδη, Βεσελίνοβιτς έφτασε στο 15-18 (45:27), ενώ κράτησε για 9 λεπτά χωρίς γκολ τον Δούκα με τον Κώστα Τσιλιμπάρη να σταματάει ότι σουτ πήγαινε προς την εστία. Οι Βεροιώτες κράτησαν το προβάδισμα των τριών γκολ μέχρι το 52’ (17-20) όταν σκόραρε ο Παπαδόπουλος. Ο Αραπακόπουλος μείωσε σε 18-20, ο Μισαηλίδης στην επόμενη φάση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι και ουσιαστικά ο Φίλιππος «κλείδωσε» τη νίκη στο 57’ όταν ο Καρυπίδης έκανε το 18-21
Ο Δούκας μείωσε με τον Ντούνη στο 58:19 σε 19-21, αλλά δεν κατάφερε στα τελευταία λεπτά να πλησιάσει περισσότερο και έτσι το σκορ δεν άλλαξε.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 19-21

Τα πεντάλεπτα:
 2-2, 3-5, 6-6, 7-9, 11-10, 12-13 (ημx.), 13-14, 15-15, 15-17, 16-18, 18-20, 19-21

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Κυρκίτσος, Τζανιδάκης, Τόμπρος 2, Αϊβαλιώτης, Χατσατουριάν 1, Πάνου, Μανουσέλης 3, Σαμαράς, Δ. Μπραουδάκης, Μωραΐτης 1, Μισαηλίδης 2, Ντούνης 5, Μπάγιος 2, Μαγκαφουράκης, Αντωνόπουλος, Αραπακόπουλος 3

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 1, Αποστολίδης 1, Ανανιάδης, Μπαντής, Δεληγιάννης, Σανίκης 4, Βουτσάς, Καρυπίδης 8, Κότσιφας, Δραγκόλας, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος 3, Βεσελίνοβιτς 4

Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 1-4, Πένάλτι: 2/4 – 4/4